78144

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(88.101.45.181) --- 13. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

Upozornění pro komisi,

i v Podkrkonoší mají včelstva často již nyní víc jak 10dm2 plodu. Někde pldují i v druhém nástavku 24cm.

:-)

Otázka - je preventivní ošetřování nátěrem bez diagnozy v souladu s veterinárními předpisy? Dle veterináře v nesouladu.
Čeho se tím dosáhne - byli snad včelaři lajdáci a v zimě neošetřovali, neúčinkuje metodika nebo jaký je důvod pro 4. ošetření?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63860


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 14. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

"Otázka - je preventivní ošetřování nátěrem bez diagnozy v souladu s veterinárními předpisy? Dle veterináře v nesouladu.
Čeho se tím dosáhne - byli snad včelaři lajdáci a v zimě neošetřovali, neúčinkuje metodika nebo jaký je důvod pro 4. ošetření? "

Hloupá otázka, někde v oficiálních směrnicích ČSV je rovnou napsáno, že pokud má včelař zájem o jarní ošetření plodu, tak mu to musí důvěrník udělat. A pokud toto ošetření není indikováno počtem roztočů v měli nad 3 na včelstvo, platí včelař za toto ošetřeno poplatek, který stanovuje ZO. Tudíž nevidím problém s nějakými veterinárními předpisy, je nebo aspoň ještě loni to bylo oficiálně. Letos nevím, ještě jsem se nedíval.
Ostatně není problém na podzim schovat roztoče z podložky třeba z prvního vyšetření a potom je v patřičném počtu přidat do měli, ošetření nátěrem plodu na jaře potom dělá ZO automaticky bez jakýchkoliv dohadů.
.
Důvod pro toto ošetření už tady byl mnohokrát diskutován minulé roky. Zkráceně se jedná o to, že pokud po první fumigaci spadne mnoho stovek roztočů až nějaká tisícovka, tak i když jsou všechna tři ošetření správná a s předepsanou účinností 97 - 99 %, už tehdy ze statistického hlediska přežije tak 1 - 2 roztoči na včelstvo. Práve ti nejodolnější na léčivo, ze kterých následující rok vznikne populace o řád odolnější k léčivu než ta předchozí. Takže při velkém množství roztočů na podzim jen tři ošetření akorát vychovávají odolné roztoče. Až to čtvrté ošetření na jaře je hlavně pojistka, srazí počet roztočů k nule a zamezí vzniku odolnější generace.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63861


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(88.101.45.181) --- 14. 3. 2014
Re: Pozor na warroazu v roce 2014

RP:
Hloupá otázka, někde v oficiálních směrnicích ČSV je rovnou napsáno, že pokud má včelař zájem o jarní ošetření plodu, tak mu to musí důvěrník udělat.

-----
Samozřejmě, směrnice ČSV jsou i nad Ústavou ČR.

Já na to už zapoměl. :-)


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63865


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu